top of page

מדרשת כרמל

קהילת מוריה מזמינה אתכם להשתתף בכל השיעורים של מדרשת כרמל, מערך שיעורים ייחודי פתוח לקהל הרחב, המשלב מגוון נושאים מתוך ארון הספרים היהודי ומחוצה לו. פרשנות, תלמוד, עברית, פרשת השבוע, פילוסופיה ומוזיקה יהודית. אין נושא אחד שאי אפשר ללמוד אותו דרך המשקפיים של המסורת העשירה של עם ספר. חלק מן השיעורים מתקיימים באופן מקוון (זום) וחלק מהשיעורים מתקיימים בבניין הקהילה, ברח׳ חורב 7, חיפה. את חלק מהשיעורים אנחנו מקיימים בשיתוף ובמימון של ״מדרשת שכטר״. אנחנו מציעים שיעורים קבועים, חוגים וגם סדרות הרצאות, לאף אחד מהמפגשים לא נדרשת ידע מוקדם. השתתפות חינם לחברי קהילת מוריה.

מדרשת שכטר מנהלת בתי מדרש ושיעורים בכל הארץ, וקהילת מוריה היא אחת הקהילות הפעילות ביותר במיזם. הנושאים הם רבים ומגוונים ונוגעים בזוויות שונות של עולם הזהות היהודית: תפילה, היסטוריה, פילוסופיה, פרשת השבוע, ספורת חז״ל, שירה, מוסיקה ועוד.

להלן תוכלו לעיין ברשימת השיעורים, את הסדרות החדשות והרצאות שונות.
external-file_edited.jpg
חברותא של שבת
מנחה:
הרב דוד אריאס, וחברי קהילה.

התורה עבורנו היא ״תורת חיים״, התורה שנמסרה לפני אלפי שנים לעם ישראל, הופכת לנחוצה יותר כאשר אנחנו מצליחים למצוא את העניינים של ״הכאן ועכשיו״ במילים עתיקות. בחברותא של שבת אנחנו מחפשים את המשמעות המחודשת של התורה, ולומדים יחד למצוא את עצמנו בתורה, ואת התורה בתוכנו. כל שבת, בשעה 08:00
רוצות / רוצים להוביל שיעור? יש לכם נושא שחשוב ללמד עליו? צרו איתנו קשר ונשמח לעזור לכם להוביל את השיעור, ולמצוא את המקורות שיעזרו לכם לבנות מסע מרתק אל תוך פרשת השבוע.


החוג לספרות חז״ל
מנחה: הרב דר׳ גיל נתיב.
המדרש, המשנה והתלמוד הם מקורות שיחד מהווים את החוקה הרוחנית והמעשית של עם ישראל. הרב דר׳ גיל נתיב מוביל את הלומדות ואת הלומדים במסע מרתק בין נושאים שונים הנובעים מן המקורות. בימים אלה הקבוצה דנה בנושא רגיש ועכשווי: ״ישראל ועמים״, איך ראו חז״ל את היחס של עם ישראל לעמים אחרים, איזה יחס רואי והולם אמור לקבל האדם הלא יהודי מחברו היהודי?
הצטרפו לסדרת השיעורים בימי שישי השעה 9:00.


קפה והלכה: איך אתה אוהב את ההלכה שלך?
מנחה: הרב דוד אריאס.
סוגיות הלכתיות עכשוויות ועל איך ההלכה יכולה להמשיך להיות מקור השראה גם במאה ה21. הכותרות לעיתים מציגות לנו שפע של נושאים שאפשר להסתכל עליהם ׳בעיניים הלכתיות׳. בואו להעמיק את הידע שלכם ותגלו עד כמה מגוונת ורלוונטית יכולה להיות ההלכה בימינו. יש לכם שאלה הלכתית שהייתם רוצים לשאול? שלחו במייל לרב: RavDavid@kehilatmoriah.org
לימוד קצר ולעניין, כל יום חמישי מיד אחרי מניין הבוקר. התפילה מתחילה בשעה 7:00, השיעור יתחיל בשעה 7:50, הקפה עלינו, הנוכחות עליכם! אין שום צורך בידע מוקדם. החל מיום חמישי ה21.03.2024.


״מזמור שיר״: המוזיקה היהודית והשפעתה על חיינו.
מנחה: הרב דוד אריאס
יש מנגינות שכשאנחנו שומעים אותן, מיד זה מזכיר לנו רגע או מקום מסוים, או אדם כלשהו שפגשנו לאורך חיינו. מוזיקה היא שפה מחברת בין אנשים, אנשים שיכולים לשיר ביחד, הם אנשים שיוכלו לעמוד בעוד הרבה אתגרים ביחד. המוזיקה היהודית מזכירה לנו תקופות שונות של לוח השנה, כמו שבת, או חג החנוכה, פסח, יום העצמאות; ובמקביל היא מעלה זכרונות של השלבים השונים במעגל החיים: הלידה, בר או בת המצווה, החתונה, ואפילו את הרגעים הפחות משמחים של החיים. בואו לשיר וללמוד יחד עם הרב דוד פיוטים, ניגונים ותפילות שיעשירו אתכם ויחזקו את הרוח שלכם. 
בימי שני בשעה 19:00 אצלנו בקהילה. יש לכם כלי נגינה? הביאו אותם יחד איתכם! יש לכם מנגינה מב
ית אבא שרוצים לשתף אותנו? תכתבו לנו במייל ונשמח ללמוד אותה ביחד. לא נדרשת שום הכשרה מוזיקלית כדי להשתתף! החל מה-1.04.2024


ההשתתפות בחינם לחברי קהילת מוריה. למידע נוסף, הרשמה, ועלויות, ניתן לפנות אלינו במייל ל:info@kehilatmoriah.org, וכן בטלפון: 04-8251495

 
חדש!
סדרת הרצאות על היהדות המסורתית
2.png
שכטר_לבן.png
bottom of page